Leczenie opryszczki narządów płciowych

Jak można leczyć opryszczkę narządów płciowych?

W przypadku niewielkich zmian miejscowych zaleca się leczenie mające na celu osuszanie oraz odkażanie miejsc dotkniętych chorobą. Lekiem, który działa w takich przypadkach jest acyclovir, famciclovir lub valacyclovir, jednak zaleca się dawkowanie tego lekarstwa raczej doustnie albo dożylnie ze względu na lepszą skuteczność. Omawiane specyfiki zdecydowanie skracają czas trwania choroby oraz zapobiegają jej nawrotom. Acyclovir zaleca się dawkować doustnie po 5 razy na dzień w dawkach po 200 mg. W przypadku rozprzestrzeniania się choroby można zastosować go już dożylnie. Wspomagająco zaleca się przyjmowanie witamin z grupy B, czyli B, B1, B12.

Na dzień dzisiejszy nie wynaleziono jeszcze leku, który bezpośrednio leczyłby opryszczkę narządów płciowych, ale już wiadomo, że jej występowanie zmniejsza się z roku na rok. Dodatkowo codzienne przyjmowanie leków zapobiegawczo może obniżyć jej nawroty aż do 75%.

Tak czy inaczej w chwili zauważenia jakichkolwiek zmian skórnych na narządach płciowych należy natychmiast zgłosić się do lekarza specjalisty. Tylko on jest w stanie poprawnie zdiagnozować chorobę i określić prawidłowy przebieg kuracji.

Jak można przeciwdziałać zakażeniu?

Zaleca się aby osoby, które cierpią na tą przykrą dolegliwość jaką jest opryszczka wirusowa HSV unikały stosunków płciowych kiedy objawy opryszczki są nasilone, jak również zadbały o to aby partnerzy seksualni zawsze byli powiadomieni o ryzyku zakażenia. W przypadku kiedy dojść ma do bezpośredniego kontaktu seksualnego zaleca się stanowczo stosowanie prezerwatyw.Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *